banner214

Günümüzde maalesef her şey anlamsızlaşıyor ve değersizleşiyor. İnsanlarımızın gelişmeler karşısında tepkisiz ve vurdum duymaz hali her geçen gün daha vahim bir durum içine sürüklüyor bizleri. Takım tutar gibi, Taraflar gibi siyasi partilere bakış açımız. Buda en ufak bir eleştiride sizi hain, terörist, geri kafalı, “o cu, bucu diye bizi kutuplaşıyor bulunduğu tarafa daha çok itiyor. Ümit Z KUŞAĞINDA bu kısır döngüyü gelecek nesiller değiştirebilir ancak.

Günümüz gençleri öyle umursamaz görünsede gelişmelere hakimler ve takım tutar gibi bakmıyorlar olaylara. Birgün ülke yönetimini ele alacaklarını biliyorlar. İlk seçimde oy kullanacak 6,5 milyon Z kuşağı temsilcisi genç bu kısır çekişmelerin sonunu getirecek gibi gözüküyor.

Onlar artık büyüyor, ergenlikten çıkıyor ve hayata atılmaya başlıyor. Nasıl bir siyaset istedikleri, nasıl bir iletişim tonu tutturdukları, nasıl tükettikleri ve nasıl çalışacakları da bu ülkenin geleceğini şekillendirmeye başlıyor. Peki acaba Z Kuşağı, ülkenin geleceğini şekillendirecek parlak nesil mi yoksa kafalarını telefonlarından kaldıramayan şımarık ve apolitik çocuklar mı?

Z Kuşağı Apolitik Mi?

Yakın zamanda yapılan birçok araştırma ve bunlar üzerine yapılan yorumlarda sık gözlenen temalardan biri de Z Kuşağı olarak tanımlanan insanların siyasete uzak ve oy kullanmayan kimseler olarak resmedilmesi. Fakat günümüzde, internetin de büyük katkısıyla, kitlelerin politikleşmesi geçmişe kıyasla kısa sayılabilecek sürelerde gerçekleşebiliyor. Siyasilerin bu gençlerin güvenini kazanması için biraz çaba harcaması şart.

Süregelen genç işsizlik sorunu ve Koronavirüs etkisiyle katmerlenen ekonomik zorlukların devam etmesi, gençlerdeki politik farkındalığın artmasına olanak sağlayabilecek iki önemli konu olarak öne çıkıyor. Kaldı ki, Z Kuşağı’nı peşinen apolitik olarak yaftalamadan önce siyasetle aralarına mesafe koymalarının nedenini mevcut siyasi ortamdaki kutuplaşma trendi ve gençlerin etkin rol alabilecekleri siyasi oluşumların azlığında olduğunu görmek gerekiyor.

Z Kuşağı Nasıl Bir Siyaset İstiyor?

Yakın dönemde yapılan araştırmalar Z kuşağının birçok siyasi konuda kendine has fikir ve tutumları olduğunu gösteriyor. Öncelikle, takip ettikleri jenerasyonlara kıyasla din, cinsel kimlik ve etnisite temelli konularda daha toleranslı ve ilericiler. Bu da geçmişte başarılı olmuş milliyetçilik ve dindarlık ekseninde yürütülen siyasetin gelecekte gençlerde beklenen karşılığı bulmasının zor olacağı sinyallerini veriyor.

İnternet odaklı, yüksek tempolu, toplumun tüm kesimleriyle -dijital de olsa- temas halinde bir yaşam süren Z kuşağının değer yargıları ve meselelere bakış açıları da sıkça değişikliğe uğruyor. Birkaç yıl içinde hatırı sayılır bir seçmen sayısına ulaşacağı bilinen bu grubun hayata bakışı böylesi etki ve değişimlere açıkken siyasi parti anlayışının da buna göre şekillenmesini beklemek gerek. Gençler, günümüzün rijit yapılarından ziyade, katı ideolojik çizgileri olmayan ve tüm sorunları aynı perspektiften ele almayan, esnek ve çevik biçimde siyaset yürüten partilere daha çok ilgi gösteriyor.

Türkiye’de yeni yeni konuşulmaya başlanan bu olgunun, şüphesiz daha iyi araştırılması ve çalışılması gerek. Ülke içindeki sert sosyoekonomik ayrımların, bu nesil içerisinde nasıl ciddi kişilik farklılıkları meydana getirdiği veya sıkça tekrarlanan “çevreye duyarlılığın” gençlerde ne denli etkili olduğu gibi önemli soruların da derinlemesine incelemeye değer olduğu açık.

Z Kuşağı, onu oluşturan bireyler de dahil olmak üzere, herkesin yaşayarak öğrendiği, her geçen gün yeni değer önermeleriyle kendini tanımlayan ve dolayısıyla hakkında kesin yargılara varmayı epey zorlaştıran bir dinamiğe sahip. Bu tahlili vakitlice ve ustaca yapabilen siyasi oluşumların bundan fayda sağlayacağı kesin görünürken, bu yolda ağır kalanların ise karşılığında bedel ödemek zorunda kalacaklarını ileri sürmek için kahin olmaya gerek yok.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner262

banner233

banner231

banner264

banner260ucansupurgedernegi.com digifestnyc.com
dinamobet Canlı Casino Siteleri Bet365 Giriş 1xbet sultanbet